Hastelloy B-3 vs B-2 σε υδροχλωρικό οξύ: βελτιωμένη ικανότητα κατασκευής και αντοχή στη διάβρωση

Sep 09, 2026

Αφήστε ένα μήνυμα

Hastelloy B-3 (UNS N10675)βελτιώνει το B-2 (UNS N10665) με την επιβράδυνση του σχηματισμού μιας εύθραυστης διαμεταλλικής φάσης (Ni4Mo στο B-2, που αντικαθίσταται από τον βραδύτερο-σχηματισμό Ni3Mo στο B-3) που και τα δύο κράματα είναι επιρρεπή σε περίπου 500-870 μοίρες . Τα δεδομένα της Haynes International δείχνουν ότι το B-2 σχηματίζει επιβλαβείς ποσότητες αυτής της φάσης γρήγορα στους 750 βαθμούς, ενώ το B-3 διαρκεί αρκετές ώρες σε περίπου 650 μοίρες - και η βιβλιογραφία των διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας επιβεβαιώνει ότι η ίδια φάση υποβαθμίζει την αντοχή στη διάβρωση καθώς και την ολκιμότητα.

 

Hastelloy B-3 vs B-2 in Hydrochloric Acid

 

Σε καθαρό, μη μολυσμένο υδροχλωρικό οξύ σε οποιαδήποτε συγκέντρωση μέχρι το σημείο βρασμού, και τα δύο κράματα παρέχουν εξαιρετική, ευρέως συγκρίσιμη αντίσταση στη διάβρωση - B{-Τα δημοσιευμένα δεδομένα του 3 δείχνουν ρυθμούς από 0,01 έως 0,29 mm/έτος σε 1-20% B20% βρασμού εντός{4} HCl με μεγαλύτερη διάρκεια{4} HCl, Σημείο αναφοράς κάτω των 20 mpy (0,51 χλστ./έτος). Κανένα από τα δύο κράματα δεν ανέχεται οξειδωτική μόλυνση όπως ιόντα σιδήρου ή χαλκού. Για νέες κατασκευές, κατασκευή παχιάς διατομής ή εξοπλισμό που απαιτεί σφυρηλάτηση, το B-3 είναι η πιο ολοκληρωμένη, πιο επιεική και πιο πλήρως καθορισμένη επιλογή. Το B-2 παραμένει ένα υγιές, καλά αποδεδειγμένο κράμα για υπάρχοντα συστήματα που έχουν ήδη πιστοποιηθεί σε αυτό.

Τι είναι τα Hastelloy B-3 και B-2 και πώς διαφέρουν οι συνθέσεις τους;

Το B-3 και το B-2 είναι και τα δύο σχεδόν καθαρά κράματα νικελίου-μολυβδαινίου χωρίς σχεδόν χρώμιο, αλλά το B-3 μετατοπίζει την περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο ελαφρώς προς τα πάνω και προσθέτει μια μικρή, αυστηρά ελεγχόμενη προσθήκη βολφραμίου και ένα σύνολο δευτερευόντων στοιχείων (αλουμίνιο, τιτάνιο, νιόβιο, βανάδιο, βανάδιο) η χημεία δεν διευκρινίζει - ο σκόπιμος μεταλλουργικός μηχανισμός πίσω από τη βελτιωμένη σταθερότητά του.

 

Στοιχείο (wt.%)

Hastelloy B-3 (N10675)

Hastelloy B-2 (N10665)

Νικέλιο

65 λεπτά. (Ισορροπία)

69 (Υπόλοιπο, τυπικό)

Μολυβδαίνιο

28,5 (εύρος 27-32)

28,0 (εύρος 26-30)

Χρώμιο

1,5 (εύρος 1-3)

1,0 μέγ.

Σίδερο

1,5 (εύρος 1-3)

2,0 μέγ.

Βολφράμιο

3 μέγ.

-

Μαγγάνιο

3 μέγ.

1,0 μέγ.

Κοβάλτιο

3 μέγ.

1,0 μέγ.

Πυρίτιο

0,1 μέγ.

0,10 μέγ.

Ανθρακας

0,01 μέγ.

0,01 μέγ.

Αλουμίνιο / Τιτάνιο / Νιόβιο / Βανάδιο / Ταντάλιο / Ζιρκόνιο

0,5 / 0,2 / 0,2 / 0,2 / 0,2 / 0,01 μέγ.

Δεν διευκρινίζεται

Ονομασία UNS

N10675

N10665

Πηγή: Δελτίο δεδομένων ονομαστικής σύνθεσης Haynes International, κράμα HASTELLOY B-3. Τεχνικό μπροσούρα Haynes International legacy H-2006D, HASTELLOY B-2 alloy (©1997).

 

Και τα δύο κράματα είναι, από τη σχεδίασή τους, σχεδόν-ελεύθερα χρωμίου - η αντίθετη στρατηγική από τα κράματα τύπου C-και τύπου G- που καλύπτονται σε άλλα σημεία αυτής της σειράς. Αυτό είναι σκόπιμο: η προστατευτική μεμβράνη οξειδίου του χρωμίου δεν κάνει τίποτα για την αντοχή στη διάβρωση στο καθαρό, μη{5}}οξειδωτικό υδροχλωρικό οξύ, και τα Β-3 και Β-2 βασίζονται και τα δύο στο νικέλιο και το μολυβδαίνιο σε στερεό διάλυμα. Η πραγματική ιστορία στον πίνακα σύνθεσης δεν είναι τα κύρια στοιχεία, τα οποία είναι σχεδόν πανομοιότυπα, αλλά τα δευτερεύοντα: οι μικρές, σκόπιμες προσθήκες του B-3 υπάρχουν ειδικά για να αλλάξουν ποια διαμεταλλική φάση σχηματίζεται όταν θερμαίνεται το κράμα και πόσο γρήγορα.

Γιατί αναπτύχθηκε το B-3 - Ποιο πρόβλημα λύνει στην πραγματικότητα;

Το B-3 δεν αναπτύχθηκε για να διορθώσει μια αδυναμία διάβρωσης σε καθαρό υδροχλωρικό οξύ - Το B-2 ήταν ήδη εξαιρετικό εκεί - αναπτύχθηκε για να διορθώσει μια μεταλλουργική αστάθεια: το B-2 είναι επιρρεπές στην κατακρήμνιση μιας εύθραυστης, επιβλαβούς φάσης κατά τη διάρκεια της συγκόλλησης, του θερμού σχηματισμού και της παρατεταμένης αυξημένης έκθεσης στις ΗΠΑ αντοχή στη διάβρωση καθώς και ολκιμότητα.

 

Η τεχνική βιβλιογραφία της Haynes International αναφέρει ευθέως τον μηχανισμό: η περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο που δίνει στα κράματα της οικογένειας Β-την αντίσταση στο υδροχλωρικό οξύ δημιουργεί επίσης "μια ισχυρή τάση για σχηματισμό φάσεων εκτός της επιθυμητής (face-κεντραρισμένης κυβικής) φάσης γάμμα στη μικροδομή, ιδιαίτερα στην περιοχή θερμοκρασίας 0° έως 90°." Στο B-2, η φάση που σχηματίζεται είναι Ni4Mo και σχηματίζεται γρήγορα.

 

Ανεξάρτητα, η βιβλιογραφία διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας των ΗΠΑ που περιγράφει το ιστορικό ανάπτυξης του κράματος επιβεβαιώνει ότι το B-2 "βρέθηκε στη συνέχεια να είναι επιρρεπές σε αντιδράσεις παραγγελίας μεγάλου εύρους κατά τη διάρκεια βραχυπρόθεσμης-έκθεσης σε θερμοκρασίες της τάξης των 600-800 μοιρών" και ότι "εκτός από την υποβάθμιση της φάσης (chanical) είχαν επίσης αποτελέσματα από την υποβάθμιση της αντίδρασης δυσμενείς επιπτώσεις στην αντοχή στη διάβρωση». Η τεχνική επιδιόρθωση του B-3 - η μετατόπιση μολυβδαινίου και οι προσθήκες δευτερευόντων στοιχείων στον παραπάνω πίνακα - σχεδιάστηκε ειδικά για να ευνοεί τη φάση Ni3Mo με βραδύτερο σχηματισμό.

Πώς συγκρίνονται τα B-3 και B-2 σε θερμική και δομική σταθερότητα;

Τα δημοσιευμένα δεδομένα μετασχηματισμού ώρας-θερμοκρασίας-του Haynes International (TTT) δείχνουνΚράμα Β-2σχηματίζοντας επιβλαβείς ποσότητες Ni4Mo γρήγορα περίπου στους 750 βαθμούς , ενώ το B{4}}3 χρειάζεται αρκετές ώρες στους 650 βαθμούς για να αναπτύξει τις επιβλαβείς φάσεις - μια πραγματική και αναπαραγώγιμη βελτίωση, αν και η βιβλιογραφία των διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας τρίτων-μερών φροντίζει να το χαρακτηρίσει ως "κάπως υψηλότερη" η θερμική σταθερότητα που επιτυγχάνεται με το ίδιο ελαφρύ απολαυστικό αντίδραση, όχι μια χονδρική ανακατασκευή που εξαλείφει τον κίνδυνο.

 

Κράμα

Φάση που σχηματίστηκε

Κατά προσέγγιση κρίσιμη θερμοκρασία

Συμπεριφορά σχηματισμού

Hastelloy B-2

Ni4Mo

~750 μοίρες (1.382 βαθμοί F)

Σχηματίζεται γρήγορα

Hastelloy B-3

Ni3Mo

~650 μοίρες (1.202 βαθμοί F)

Διαρκεί αρκετές ώρες

Πηγή: Haynes International time-temperature-transformation (TTT) διάγραμμα και συζήτηση, HASTELLOY B-3 φύλλο δεδομένων κράματος. επιβεβαιώνεται από τη βιβλιογραφία διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας των ΗΠΑ σχετικά με την ιστορία ανάπτυξης του κράματος νικελίου-μολυβδαινίου.

 

Η μπροσούρα B-2 της ίδιας της Haynes International προσθέτει μια άμεσα σχετική, με ακρίβεια δηλωμένη προσοχή: η έκθεση του B-2 σε θερμοκρασίες από 1.000 βαθμούς F έως 1.600 βαθμούς F (538-870 μοίρες ) "θα πρέπει να αποφεύγεται λόγω μείωσης της ολκιμότητας 2, 3 βαθμών όλων" {13} -υψηλή απαγορευμένη-ζώνη που πρέπει να σχεδιάσουν οι κατασκευαστές για οποιαδήποτε εργασία, όχι μόνο για συγκόλληση. Η στενότερη, μεταγενέστερη-έναρξη και πολύ πιο αργή-αναπτυσσόμενη μύτη βροχοπτώσεων του B-3 του B-δίνει στους κατασκευαστές ουσιαστικά περισσότερα περιθώρια: περισσότερος χρόνος σε συγκόλληση πολλαπλών διελεύσεων, μεγαλύτερη ανοχή για διακοπτόμενη ανόπτηση και ευρύτερο πρακτικό παράθυρο επεξεργασίας γενικά, παρόλο που η ίδια η γούνα B-3 απαιτεί ακόμη ακριβή θέρμανση και θερμοκρασία έλεγχος, ταχεία ψύξη) και επαναανόπτηση μετά από ψυχρή εργασία που υπερβαίνει περίπου το 7% επιμήκυνση της εξωτερικής ίνας.

Πώς συγκρίνονται τα Β-3 και Β-2 στην αντοχή στο υδροχλωρικό οξύ;

Και τα δύο κράματα παρέχουν εξαιρετική, γενικά συγκρίσιμη αντοχή στο καθαρό, μη μολυσμένο υδροχλωρικό οξύ σε όλο το εύρος της πρακτικής συγκέντρωσης μέχρι το σημείο βρασμού - B{-Τα πλήρως δημοσιευμένα δεδομένα του 3 δείχνουν ρυθμούς διάβρωσης από 0,01 έως 0,29 mm/έτος σε 1-Β20% άνετο βρασμό τεκμηριωμένο σημείο αναφοράς κάτω από 20 mpy (0,51 mm/y) σε όλες τις συγκεντρώσεις και θερμοκρασίες μέχρι βρασμού σε μη αερισμένο, μη μολυσμένο οξύ.

 

How Do B-3 and B-2 Compare in Hydrochloric Acid Resistance

 

συγκέντρωση HCl

Hastelloy B-3, βρασμού (mm/y)

Hastelloy B-2, βραστό

1%

0.01

Πολύ κάτω από το σημείο αναφοράς 0,51 mm/y (20 mpy).

2%

0.04

Πολύ κάτω από το σημείο αναφοράς 0,51 mm/y (20 mpy).

5%

0.08

Πολύ κάτω από το σημείο αναφοράς 0,51 mm/y (20 mpy).

10%

0.13

Πολύ κάτω από το σημείο αναφοράς 0,51 mm/y (20 mpy).

15%

0.21

Πολύ κάτω από το σημείο αναφοράς 0,51 mm/y (20 mpy).

20%

0.29

Πολύ κάτω από το σημείο αναφοράς 0,51 mm/y (20 mpy).

Πηγή: Haynes International πίνακας διάβρωσης υδροχλωρικού οξέος, HASTELLOY B-Δελτίο δεδομένων 3 κράματος. Hastelloy B-2 σημείο αναφοράς όπως τεκμηριώνεται σε όλη την ιστορική βιβλιογραφία B-2 του Haynes και επιβεβαιώνεται σε ανεξάρτητες τεχνικές αναφορές διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας και βιομηχανίας. Η τρέχουσα ηλεκτρονική τεχνική βιβλιοθήκη της Haynes International δεν δημοσιεύει πλέον πίνακα διάβρωσης συγκέντρωσης προς συγκέντρωση για το B-2, επομένως τα στοιχεία του αναφέρονται εδώ στην ανάλυση που υποστηρίζει η ιστορική τεκμηρίωση του Haynes.

 

Το πρακτικό στοιχείο είναι ότι η αντίσταση στο υδροχλωρικό οξύ από μόνη της δεν είναι ο διαφοροποιητής μεταξύ αυτών των δύο κραμάτων - και τα δύο κατασκευάστηκαν για αυτό ακριβώς το περιβάλλον-και τα δύο υπερέχουν σε αυτό. Το όριο συγκέντρωσης 20% σε αυτούς τους πίνακες είναι το αζεότροπο HCl, πέρα ​​από το οποίο οι εργαστηριακές δοκιμές σε γυάλινες-φιάλης καθίστανται αναξιόπιστες καθώς το αέριο υδροχλώριο διαφεύγει από το διάλυμα δοκιμής. δεν αντιπροσωπεύει όριο στην πραγματική-παγκόσμια απόδοση κανενός από τα κράματα σε συμπυκνωμένο οξύ.

Ανέχονται τα Β-3 και Β-2 την οξειδωτική μόλυνση στο υδροχλωρικό οξύ;

Κανένα - και τα δύο κράματα δεν μοιράζονται τον ίδιο θεμελιώδη περιορισμό και είναι η άμεση συνέπεια της σχεδόν μηδενικής περιεκτικότητάς τους σε χρώμιο: ακόμη και ιόντα σιδήρου (Fe3+) ή χαλκού (Cu2+), τα οποία μπορούν να σχηματιστούν όταν το υδροχλωρικό οξύ έρχεται σε επαφή με σωληνώσεις σιδήρου ή χαλκού σε άλλα σημεία του συστήματος B-3, και μπορεί να προκαλέσει αστοχία σε ένα σύστημα B-3.

 

Η Haynes International δημοσιεύει ένα γράφημα που δείχνει ακριβώς πόσο απότομα αυξάνεται ο ρυθμός διάβρωσης του B-3 με την αυξανόμενη μόλυνση από ιόντα σιδήρου και χαλκού σε βραστό 2,5% HCl και η ιστορική βιβλιογραφία του B-2 αναφέρει την ίδια προειδοποίηση σχεδόν λέξη προς λέξη: Το B-2 "δεν συνιστάται η αστοχία του κυπελλοειδούς με την παρουσία salrotsfer." Αυτή δεν είναι μια διάκριση B-3-έναντι-B-2 - είναι ένα κοινό όριο ολόκληρης της οικογένειας κραμάτων νικελίου-μολυβδαινίου. Όταν η υπηρεσία υδροχλωρικού οξέος περιλαμβάνει οξειδωτική μόλυνση, μικτά οξέα ή διακοπτόμενο αερισμό, ένα κράμα που φέρει χρώμιο όπως C-276, C-22 ή HYBRID-BC1 είναι η καταλληλότερη προδιαγραφή. Τα Β-3 και Β-2 πρέπει να προορίζονται για καθαρό, αναγωγικό, μη αεριούχο όξινο.

Πώς συγκρίνονται τα B-3 και B-2 σε θειικό, φωσφορικό και άλλα μη οξειδωτικά οξέα;

Τα πλήρως δημοσιευμένα δεδομένα του B-3 επιβεβαιώνουν εξαιρετική αντοχή σε θειικό και φωσφορικό οξύ σε όλες σχεδόν τις συγκεντρώσεις και θερμοκρασίες, με ρυθμούς διάβρωσης γενικά ή κάτω από 0,15 mm/έτος εκτός των πιο σοβαρών, σχεδόν{4}}συνθηκών θειικού οξέος που βράζει. Το B-2 τεκμηριώνεται σε ανεξάρτητη τεχνική βιβλιογραφία ότι μοιράζεται την ίδια ευρεία μη-μη οξειδωτική-αντοχή στα οξέα, αν και ο Haynes δεν δημοσιεύει πλέον αντίστοιχους πίνακες συγκέντρωσης προς συγκέντρωση για αυτό.

 

Κατάσταση

Hastelloy B-3 (mm/y)

H2SO4, 10%, βρασμός

0.01

H2SO4, 40%, βρασμός

0.02

H2SO4, 60%, βρασμός

0.05

H2SO4, 70%, βρασμός

0.15

H2SO4, 80%, βρασμός

4.76

Φωσφορικό οξύ, 60%, βρασμός

0.14

Φωσφορικό οξύ, 80%, βρασμός

0.04

Οξεικό οξύ, 99%, βρασμός

0.02

Μυρμηκικό οξύ, 89%, βρασμός

0.01

Πηγή: Haynes International θειικό οξύ, φωσφορικό οξύ και αντιδραστήρια-βαθμού-πίνακες διάβρωσης διαλυμάτων, φύλλο δεδομένων κράματος HASTELLOY B-3.

 

Το απότομο άλμα στο 80% βραστό θειικό οξύ (4,76 mm/έτος) είναι ένα χρήσιμο, ειλικρινές σημείο δεδομένων: Το B{4}}3, όπως το B-2, είναι ένα αναγωγικό-κράμα οξέος και η αντίστασή του πέφτει έξω από το προβλεπόμενο παράθυρο συγκέντρωσής του μόλις το θειικό οξύ πλησιάσει τις πιο οξειδωτικές, υψηλότερες συνθήκες{0} οξειδώματος{0}. Τα διαγράμματα ισοδιάβρωσης του ίδιου του B-3 για το θειικό οξύ σταματούν ρητά να προβλέπουν αξιόπιστη συμπεριφορά πάνω από την καμπύλη σημείου βρασμού για αυτόν ακριβώς τον λόγο.

Πώς η συγκόλληση επηρεάζει την αντίσταση στη διάβρωση στην πράξη;

Τα δημοσιευμένα δεδομένα συγκόλλησης-μετάλλων-σε σχέση με-επεξεργασμένου-βάσης-3 του B-3's δεν δείχνουν σχεδόν καμία μετρήσιμη διαφορά σε πολλά βασικά οξέα - συμπεριλαμβανομένων των πανομοιότυπων ρυθμών διάβρωσης για μέταλλο συγκόλλησης και σφυρήλατο βασικό μέταλλο τόσο σε 5% όσο και σε 10% bochiling hydroquivaling{0} - που είναι η πιο ξεκάθαρη διαθέσιμη απόδειξη ότι η βελτιωμένη θερμική σταθερότητα του B-3 μεταφράζεται πραγματικά σε καλύτερη απόδοση συγκολλήσεως.

 

How Does Welding Affect Corrosion Resistance in Practice

 

Κατάσταση

Μέταλλο συγκόλλησης B-3 (mm/y)

Β-3 σφυρήλατο βασικό μέταλλο (mm/y)

H2SO4 30%, 93 μοίρες

0.09

0.09

H2SO4 50%, 93 μοίρες

0.13

0.04

H2SO4 70%, 93 μοίρες

0.03

0.01

H2SO4 90%, 93 μοίρες

0.02

0.02

HCl 5%, 93 βαθμοί

0.30

0.30

HCl 10%, 93 βαθμοί

0.29

0.29

Πηγή: Haynes International όλα-συγκόλλησης-μετάλλων (πολυ-σταυροειδούς GMAW) έναντι σφυρηλατημένης βάσης-δεδομένα διάβρωσης μετάλλου, φύλλο δεδομένων κράματος HASTELLOY B-3.

 

Η Haynes International δεν δημοσιεύει ισοδύναμο πίνακα συγκόλλησης-μετάλλων-έναντι-συγκολλημένων για B-2 στην τρέχουσα τεχνική βιβλιοθήκη της. Δεδομένης της γνωστής ευαισθησίας του B-2 σε ταχύτερο σχηματισμό Ni4Mo στο ίδιο εύρος θερμοκρασιών που διέρχεται η συγκόλληση, οι κατασκευαστές που εργάζονται με το B-2 θα πρέπει να δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στον αυστηρό έλεγχο θερμοκρασίας μεταξύ διέλευσης και στην ιστορική καθοδήγηση του ίδιου του Haynes για τη λύση-ανόπτηση ψυχρής κατεργασίας B-2 εξαρτημάτων πριν από τη συγκόλληση. επιρρεπείς σε ρωγμές στη συγκολλημένη περιοχή" εάν παραλειφθεί αυτό το βήμα - η καθοδήγηση που εμφανίζεται στην τρέχουσα βιβλιογραφία του Β-3 του Haynes σχεδόν αυτολεξεί, υπογραμμίζοντας ότι πρόκειται για μια οικογενειακή προφύλαξη και όχι για ένα μοναδικό σε κάθε κράμα.

Πώς συγκρίνονται τα B-3 και B-2 ως προς την αντοχή σε ρωγμές κατά της διάβρωσης;

Το B-3 φέρει ένα άμεσα δημοσιευμένο αποτέλεσμα: χωρίς ρωγμές μετά από 1.008 ώρες (έξι εβδομάδες) σε βρασμένο χλωριούχο μαγνήσιο 45% (ASTM G36), τοποθετώντας το μαζί με το C-276 και το κράμα 625 ως από τα πιο ανθεκτικά SCC{10}δοκιμές Haynes υλικών. Το B-2 τεκμηριώνεται σε ανεξάρτητες τεχνικές πηγές ότι μοιράζεται εξαιρετική αντίσταση χλωρίου-SCC, σύμφωνα με τη γενική ανοσία της οικογένειας νικελίου-μολυβδαινίου σε αυτόν τον τρόπο αστοχίας, αν και η τρέχουσα βιβλιογραφία του Haynes δεν φέρει αντίστοιχο αριθμό ειδικά για το B-2.

 

Κράμα

Χρόνος για το ράγισμα, βρασμός 45% MgCl2 (ASTM G36)

316L ανοξείδωτο

2 h

254SMO

24 h

Κράμα 625

Χωρίς ρωγμές σε 1.008 ώρες

Hastelloy C-276

Χωρίς ρωγμές σε 1.008 ώρες

Hastelloy B-3

Χωρίς ρωγμές σε 1.008 ώρες

Πηγή: Haynes International καταπονήσεις-δεδομένα πυρόλυσης διάβρωσης (βρασμός 45% MgCl2, ASTM G36), φύλλο δεδομένων κράματος HASTELLOY B-3.

 

Λάβετε υπόψη ότι η Haynes δεν δημοσιεύει δεδομένα κρίσιμης θερμοκρασίας οπών ή ρωγμών ASTM G48 (το τυπικό σημείο αναφοράς που χρησιμοποιείται για τα κράματα τύπου C-και τύπου G- σε άλλα σημεία αυτής της σειράς) είτε για το B-3 είτε για το B-2. Αυτό δεν είναι παράβλεψη: Το ASTM G48 χρησιμοποιεί οξινισμένο χλωριούχο σίδηρο, ένα οξειδωτικό χλωριούχο άλας που εμπίπτει ακριβώς στον περιορισμό μόλυνσης που συζητήθηκε παραπάνω. Δεδομένου ότι τα κράματα της οικογένειας Β δεν προορίζονται για οξειδωτική υπηρεσία χλωρίου εξαρχής, η Haynes δεν τα αξιολογεί σε σχέση με μια δοκιμή που βασίζεται ακριβώς σε αυτήν την κατάσταση.

Πώς συγκρίνονται τα χαρακτηριστικά κατασκευής και τα ζεστά-Windows που λειτουργούν;

Και τα δύο κράματα ανόπτονται στην ίδια θερμοκρασία και απαιτούν σβήσιμο νερού, αλλά η συνιστώμενη περιοχή σφυρηλάτησης θερμής-3 του B{5} βρίσκεται εντελώς πάνω από τη ζώνη κινδύνου βροχόπτωσης, ενώ η επίσημη οδηγία του B-2 απαιτεί την πλήρη αποφυγή μιας ευρείας ζώνης 538-870 μοιρών. Β-2 πιο προβληματικό στην κατασκευή.

 

How Do Fabrication Characteristics and Hot-Working Windows Compare

 

Ιδιοκτησία

Hastelloy B-3

Hastelloy B-2

Θερμοκρασία ανόπτησης

1.066 βαθμοί (1.950 βαθμοί F), σβήσιμο νερού

1.066 βαθμοί (1.950 βαθμοί F), σβήσιμο νερού

Έναρξη / τερματισμός θερμής σφυρηλάτησης

1.232 μοίρες / 982 μοίρες

Στενό εύρος? Η έκθεση 538-870 μοιρών πρέπει να αποφεύγεται σε όλα τα περιβάλλοντα

Ισχύς διαρροής 0,2% (RT, φύλλο)

421 MPa (61 ksi)

Δεν έχει δημοσιευθεί στην τρέχουσα βιβλιογραφία του Haynes

Απόλυτη αντοχή σε εφελκυσμό (RT, φύλλο)

862 MPa (125 ksi)

Δεν έχει δημοσιευθεί στην τρέχουσα βιβλιογραφία του Haynes

Επιμήκυνση (RT, φύλλο)

53%

Δεν έχει δημοσιευθεί στην τρέχουσα βιβλιογραφία του Haynes

Σκληρότητα (πλάκα)

95 HRB

Δεν έχει δημοσιευθεί στην τρέχουσα βιβλιογραφία του Haynes

Πηγή: Haynes International δεδομένα εφελκυσμού, σκληρότητας και κατασκευής, HASTELLOY B-Φύλλο δεδομένων 3 κράματος. Τεχνικό φυλλάδιο παλαιού τύπου Haynes International H-2006D, κράμα HASTELLOY B-2, για καθοδήγηση ανόπτησης και θερμής εργασίας.

 

Όπου η τρέχουσα βιβλιογραφία του Haynes δεν δημοσιεύει άμεσα συγκρίσιμο σχήμα B-2, αυτός ο πίνακας το λέει ξεκάθαρα αντί να αντικαθιστά μια εκτίμηση - Το B-2 έχει ουσιαστικά αντικατασταθεί από το B-3 ως τυπική προσφορά νικελίου-μολυβδαινίου του Haynes και οι λεπτομερείς πίνακες μηχανικών ιδιοτήτων για το B-2 δεν αποτελούν πλέον μέρος της τρέχουσας ηλεκτρονικής βιβλιοθήκης της εταιρείας.

Ποια Πρότυπα ASTM, ASME και AWS διέπουν τα B-3 και B-2;

Το B-3 φέρει ένα πιο πλήρες σύνολο προδιαγραφών που διατηρείται επί του παρόντος από την τεκμηρίωση παλαιού τύπου του B-2 - συμπεριλαμβανομένης μιας ειδικής προδιαγραφής σφυρηλάτησης (ASTM B564) που δεν παραθέτει το φυλλάδιο B-2 του Haynes - το οποίο έχει άμεση σημασία για προμήθεια σε οποιοδήποτε έργο που απαιτεί σφυρήλατα εξαρτήματα, φλάντζες ή κορμούς βαλβίδων.

 

Μορφή προϊόντος / απαίτηση

Hastelloy B-3 (N10675)

Hastelloy B-2 (N10665)

Φύλλο, πιάτο, λωρίδα

ASTM/ASME B333 / SB333

ASTM/ASME B333 / SB333

Billet, καλάμι, μπαρ

ASTM/ASME B335 / SB335, B472

ASTM/ASME B335 / SB335

Σωλήνας και σωλήνας χωρίς ραφή

ASTM/ASME B622 / SB622

ASTM/ASME B622 / SB622

Συγκολλημένος σωλήνας & σωλήνας

ASTM/ASME B619 / SB619

ASTM/ASME B619 / SB619, B626

Εξαρτήματα

ASTM/ASME B366 / SB366

Δεν αναφέρεται στο τρέχον φυλλάδιο

Σφυρήλατα

ASTM/ASME B564 / SB564

Δεν αναφέρεται στο τρέχον φυλλάδιο

Επικαλυμμένα ηλεκτρόδια

AWS A5.11, ENiMo-10

AWS A5.11, ENiMo-7

Γυμνό σύρμα/ράβδος

AWS A5.14, ERNiMo-10

AWS A5.14, ERNiMo-7

Werkstoff / DIN

2,4600, NiMo29Cr

2.4617

Πηγή: Πίνακας "Προδιαγραφές και Κώδικες" της Haynes International, φύλλο δεδομένων κράματος HASTELLOY B-3. Τεχνικό μπροσούρα Haynes International legacy H-2006D, HASTELLOY B-2 alloy.

Ποιο κράμα πρέπει να καθορίσετε για την υπηρεσία υδροχλωρικού οξέος;

Καθορίστε το B-3 για νέες κατασκευές, κατασκευή παχύρρευστων-τμημάτων, συγκόλληση πολλαπλών-περασμάτων και οποιαδήποτε εφαρμογή που απαιτεί σφυρήλατα εξαρτήματα. Το B-2 παραμένει μια τεχνικά καλή επιλογή για τα υπάρχοντα συστήματα που έχουν ήδη πιστοποιηθεί σε αυτό, υπό την προϋπόθεση ότι οι διαδικασίες συγκόλλησης και θερμικής επεξεργασίας τηρούν τα στενότερα, καλύτερα τεκμηριωμένα όρια επεξεργασίας.

 

Which Alloy Should You Specify for Hydrochloric Acid Service

 

  • Επιλέξτε B-3 για:Νέα δοχεία αντίδρασης, στήλες και συστήματα σωληνώσεων για καθαρό υδροχλωρικό ή θειικό οξύ, όπου το ευρύτερο περιθώριο επεξεργασίας μειώνει τον κίνδυνο κατασκευής και την επανεπεξεργασία.
  • Επιλέξτε B-3 για:Δοχεία πάχους-τομής και συγκολλήσεις πολλαπλών-πεδίων, όπου η σωρευτική έκθεση σε θερμότητα στην περιοχή 500-900 μοιρών είναι πιο δύσκολο να δεσμευτεί.
  • Επιλέξτε B-3 για:Σφυρηλατημένα εξαρτήματα - φλάντζες, εξαρτήματα, σώματα βαλβίδων - αφού το B-3 φέρει μια τρέχουσα προδιαγραφή σφυρηλάτησης ASTM B564 και η τεκμηρίωση παλαιού τύπου του B-2 όχι.
  • Επιλέξτε B-3 για:Έργα που χρειάζονται πλήρως τεκμηριωμένα, επί του παρόντος διατηρημένα μηχανικά δεδομένα και δεδομένα διάβρωσης για συμμόρφωση σχεδιασμού και κώδικα.
  • Επιλέξτε B-2 για:Υπάρχουσες εγκαταστάσεις και προγράμματα ανταλλακτικών έχουν ήδη αναγνωριστεί, συγκολληθούν και είναι εφοδιασμένα στο B-2, όπου η αλλαγή κράματος προσθέτει πολυπλοκότητα στις προμήθειες χωρίς ανάγκη λόγω διάβρωσης.
  • Επιλέξτε B-2 για:Τα ανταλλακτικά για παλαιού τύπου εξοπλισμό όπου ο B-2's έχει καθιερωθεί-δεκαετίες στο πεδίο, αποτελεί από μόνο του μια μορφή προσόντων.

 

Και στις δύο περιπτώσεις, να θυμάστε ότι κανένα κράμα δεν είναι κατάλληλο για υδροχλωρικό οξύ μολυσμένο με οξειδωτικά άλατα, μικτά οξειδωτικά/αναγωγικά ρεύματα οξέος ή συστήματα διαλείπουσας αερισμού - που το όριο ισχύει εξίσου για τα B-3 και B-2, και η διασταύρωσή του απαιτεί ένα χρώμιο που διασχίζει το C27, ή το C27, HYBRID-BC1 αντί.

Συχνές Ερωτήσεις

Ε: Ποια είναι η κύρια διαφορά μεταξύ του Hastelloy B-3 και του B-2;

A: Το B-3 (UNS N10675) μετατοπίζει ελαφρώς την περιεκτικότητα σε μολυβδαίνιο και προσθέτει μικρές ποσότητες βολφραμίου και άλλα δευτερεύοντα στοιχεία που το B-2 (UNS N10665) δεν προσδιορίζει, ευνοώντας τη φάση Ni3Mo που σχηματίζει βραδύτερο-αντί για τη γρηγορότερα σχηματιζόμενη Ni4 του B-2. Αυτό δίνει στο Β-3 ένα ευρύτερο, πιο συγχωρητικό παράθυρο θερμικής επεξεργασίας χωρίς να αλλάζει τη θεμελιώδη αντίσταση κανενός από τα δύο κράματα στο καθαρό υδροχλωρικό οξύ.

 

Ε: Είναι το Β-3 πιο ανθεκτικό στη διάβρωση από το Β-2 σε υδροχλωρικό οξύ;

A: Όχι δραματικά - και τα δύο κράματα παρέχουν εξαιρετική αντοχή στο καθαρό, μη μολυσμένο υδροχλωρικό οξύ σε όλες τις συγκεντρώσεις μέχρι το σημείο βρασμού. Το πραγματικό πλεονέκτημα του B-3 είναι η θερμική και δομική σταθερότητα, η οποία προστατεύει έμμεσα την αντίσταση στη διάβρωση μειώνοντας τον κίνδυνο του μετασχηματισμού της φάσης θραύσης που, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία διπλωμάτων ευρεσιτεχνίας, υποβαθμίζει την αντίσταση στη διάβρωση στο Β-2 καθώς και την ολκιμότητα.

 

Ε: Μπορεί το Hastelloy B-3 ή B-2 να χρησιμοποιηθεί με υδροχλωρικό οξύ μολυσμένο με σίδηρο ή χαλκό;

A: Όχι. Και τα δύο κράματα μπορεί να υποστούν ταχεία αστοχία διάβρωσης παρουσία ιόντων σιδήρου ή χαλκού, τα οποία μπορεί να σχηματιστούν όταν το υδροχλωρικό οξύ έρχεται σε επαφή με σωληνώσεις σιδήρου ή χαλκού σε άλλα σημεία του συστήματος. Αυτός είναι ένας κοινός περιορισμός ολόκληρης της οικογένειας κραμάτων μολυβδαινίου{-χωρίς χρώμιο-και όχι διάκριση Β-3 έναντι Β-2.

 

Ε: Απαιτούν θερμική επεξεργασία μετά τη συγκόλληση B-3 και B-2;

A: Κανένα από τα δύο δεν απαιτεί PWHT για αντοχή στη διάβρωση υπό κανονικές συνθήκες, αλλά και τα δύο είναι ευαίσθητα σε παρατεταμένη έκθεση στην περιοχή των 500-900 μοιρών. Η κινητική βραδύτερης κατακρήμνισης του B-3 δίνει στους κατασκευαστές μεγαλύτερο περιθώριο κατά τη συγκόλληση και την ανόπτηση πολλαπλών διελεύσεων. Το B-2 απαιτεί αυστηρότερο έλεγχο θερμοκρασίας μεταξύ διέλευσης και, σύμφωνα με τις ιστορικές οδηγίες του Haynes, ανόπτηση διαλύματος πριν από τη συγκόλληση εξαρτημάτων που έχουν υποστεί επεξεργασία εν ψυχρώ με επιμήκυνση μεγαλύτερη από περίπου 7%.

 

Ε: Είναι ακόμα διαθέσιμο το Hastelloy B-2 ή έχει αντικατασταθεί από το B-3;

A: Το B-2 παραμένει ένα αναγνωρισμένο κράμα UNS (N10665) και εξακολουθεί να παράγεται και να αποθηκεύεται από προμηθευτές, αλλά η Haynes International έχει τοποθετήσει το B-3 ως την τυπική προσφορά νικελίου-μολυβδαινίου από το 1994 και δεν διατηρεί πλέον το B-2 στην τρέχουσα διαδικτυακή βιβλιογραφία ανθεκτικό στη διάβρωση για κράματα ιστορικής κληρονομιάς.

 

Ε: Είναι τα B-3 και B-2 κατάλληλα για σφυρήλατα εξαρτήματα;

A: Το B-3 φέρει μια τρέχουσα προδιαγραφή σφυρηλάτησης ASTM/ASME B564/SB564. Το φυλλάδιο B-2 παλαιού τύπου του Haynes δεν αναφέρει προδιαγραφές σφυρηλάτησης, επομένως το B-3 είναι η πιο απλή επιλογή προδιαγραφών για σφυρήλατα φλάντζες, εξαρτήματα ή σώματα βαλβίδων.

 

Αποστολή ερώτησής
Έλα μας
Και ξεκινήστε τα RFQs σας τώρα.
Επικοινωνήστε μαζί μας