|
Το ASTM B444 είναι η τυπική προδιαγραφή για σωλήνες και σωλήνες χωρίς συγκόλληση που έχουν επεξεργασθεί εν ψυχρώ από κράμα νικελίου-χρωμίου-μολυβδαινίου-κολομβίου UNS N06625 (Inconel 625), μαζί με UNS N06852 και UNS N06219. Είναι μια απλή-προδιαγραφή: συγκολλημένηΣωλήνας Inconel 625καλύπτεται από ένα ξεχωριστό πρότυπο, το ASTM B705, επομένως ο "συγκολλημένος σωλήνας ASTM B444" είναι μια αναντιστοιχία προδιαγραφών που αξίζει να συλλάβετε πριν κάνετε μια παραγγελία.
Το B444 αναγνωρίζει δύο βαθμούς θερμικής-επεξεργασίας για N06625 - Βαθμού 1 (ανοπτημένη, ελάχιστη εφελκυσμό 120 ksi/827 MPa, απόδοση 60 ksi/414 MPa) για σέρβις στους 1.100 βαθμούς F (593 μοίρες ) και Βαθμού 2 (ελάχιστη ανόπτηση MPa/ελάχιστη ανόπτηση 6190 MPa Απόδοση 40 ksi/276 MPa) για υψηλότερη-θερμοκρασία, ερπυσμό-περιορισμένη εξυπηρέτηση. Οι διαστάσεις του σωλήνα προσδιορίζονται από το ονομαστικό μέγεθος σωλήνα (NPS) και το χρονοδιάγραμμα ανά ASME B36.19M, ενώ ο σωλήνας προσδιορίζεται απευθείας από την εξωτερική διάμετρο και το πάχος του τοιχώματος.
Ο μικρός και μεσαίου μεγέθους-σωλήνας χωρίς ραφή (περίπου NPS 1/8 έως NPS 8-12) στα κοινά προγράμματα είναι το πιο άμεσα διαθέσιμο προϊόν από το μύλο και το απόθεμα διανομέα. Ο σωλήνας χωρίς ραφή με μεγαλύτερη-διάμετρο, βαρύτερο-τοίχο περιορίζεται από τον περιορισμένο αριθμό τρυπητήριων μύλων παγκοσμίως που είναι σε θέση να τον παράγουν, γι' αυτό και τα έργα σωληνώσεων Inconel 625 μεγάλης οπής συχνά προσδιορίζουν αντ' αυτού τον συγκολλημένο σωλήνα ASTM B705. |
Τι καλύπτει στην πραγματικότητα το ASTM B444 για το σωλήνα Inconel 625;
Το ASTM B444 είναι η τυπική προδιαγραφή για-σωλήνες και σωλήνα χωρίς ραφή που έχουν επεξεργασθεί εν ψυχρώ στα UNS N06625 (Inconel 625), UNS N06852 και UNS N06219 - και κυρίως, καλύπτει μόνο προϊόντα χωρίς ραφή. Ο συγκολλημένος σωλήνας Inconel 625 εμπίπτει στην ξεχωριστή προδιαγραφή ASTM B705, μια διάκριση που είναι συχνά ασαφής στις εμπορικές καταχωρίσεις αλλά έχει σημασία για την ακρίβεια της προμήθειας.
Ο πλήρης τίτλος της προδιαγραφής, "Τυπική προδιαγραφή για Νικέλιο-Χρώμιο-Μολυβδαίνιο-Κράματα Κολομβίου (UNS N06625 και UNS N06852) και νικέλιο-Χρώμιο{{6}Μολυβδαίνιο{000 και Tube19 S. που διαχειρίζεται η επιτροπή ASTM B02 για τα μη σιδηρούχα μέταλλα και κράματα, Υποεπιτροπή B02.07. Οι γενικές απαιτήσεις για υλικό που παρέχεται σύμφωνα με το B444 συμμορφώνονται με το ASTM B829 (Γενικές απαιτήσεις για σωλήνες και σωλήνες χωρίς ραφή από νικέλιο και κράμα νικελίου), εκτός εάν οι προδιαγραφές του μεμονωμένου προϊόντος ορίζουν διαφορετικά.
Από τα τρία κράματα που καλύπτονται, το UNS N06625 (Inconel 625) είναι μακράν το πιο συχνά παραγγελθέν. Τα UNS N06219 και UNS N06852 προσδιορίζονται μόνο στην κατάσταση ανόπτησης σε λύση-και έχουν πολύ μικρότερο εμπορικό όγκο.
|
Στοιχείο (wt.%) |
Όριο UNS N06625 |
|
Νικέλιο |
Υπόλοιπο (συνήθως 58% ελάχ., προσδιορίζεται από τη διαφορά) |
|
Χρώμιο |
20.0-23.0 |
|
Μολυβδαίνιο |
8.0-10.0 |
|
Νιόβιο + ταντάλιο |
3.15-4.15 |
|
Σίδερο |
5,0 μέγ. |
|
Ανθρακας |
0,10 μέγ. |
|
Μαγγάνιο |
0,50 μέγ. |
|
Πυρίτιο |
0,50 μέγ. |
|
Φώσφορος |
0,015 μέγ. |
|
Θείο |
0,015 μέγ. |
|
Αλουμίνιο |
0,40 μέγ. |
|
Τιτάνιο |
0,40 μέγ. |
|
Κοβάλτιο |
1,0 μέγ. |
Πηγή: Όρια σύνθεσης ASTM B444 για το UNS N06625, όπως αναπαράγονται σε δημόσια διαθέσιμα τεχνικά αποσπάσματα του προτύπου.
Ποιοι είναι οι δύο βαθμοί θεραπείας θερμότητας- σύμφωνα με το ASTM B444 και ποιους πρέπει να προσδιορίσετε;
Το ASTM B444 αναγνωρίζει δύο διακριτές συνθήκες επεξεργασίας με θερμότητα για το UNS N06625: Βαθμού 1 (ανόπτηση σε τουλάχιστον 1.600 μοίρες F/871 μοίρες), που προορίζεται για σέρβις έως 1.100 βαθμών F (593 μοίρες ), και Βαθμού 2 (διάλυμα προοριζόμενο για ανόπτηση 2, 0 βαθμών F/30 υπηρεσία υψηλότερης- θερμοκρασίας όπου η αντίσταση ερπυσμού και θραύσης διέπουν το σχεδιασμό.

Ο βαθμός 1 είναι η προεπιλεγμένη, πιο συχνά παραγγελθείσα συνθήκη για τον σωλήνα και τον σωλήνα Inconel 625, καθώς η μεγάλη πλειονότητα των εφαρμογών χημικής-επεξεργασίας, θαλάσσης και πετρελαίου-και{4}}φυσικού αερίου λειτουργούν πολύ κάτω από τους 1.100 βαθμούς F. Η υψηλότερη{{9}θερμοκρασία του βαθμού 2-, το διάλυμα ανόπτησης περισσότερο δευτερεύοντος διαλύματος ανόπτησης διαλύει όλα τα στερεά διαλύματα υψηλές{10}}ιδιότητες ερπυσμού και θραύσης θερμοκρασίας με κόστος κάπως χαμηλότερης θερμοκρασίας δωματίου{11}}αντοχής θερμοκρασίας -, γι' αυτό ο βαθμός 2 εμφανίζει χαμηλότερες ελάχιστες τιμές εφελκυσμού και απόδοσης από τον βαθμό 1 στον παρακάτω πίνακα μηχανικών ιδιοτήτων, παρόλο που είναι η σωστή επιλογή για την πιο απαιτητική θερμική υπηρεσία.
Το ASTM B444 επιτρέπει επίσης στο υλικό Βαθμού 2 να λάβει μια προαιρετική μεταγενέστερη ανόπτηση σταθεροποίησης σε τουλάχιστον 1.800 βαθμούς F (982 μοίρες ) ειδικά για την αύξηση της αντοχής στην ευαισθητοποίηση, μια επιλογή που αξίζει να προσδιορίζεται ρητά στην παραγγελία αγοράς εάν η εφαρμογή περιλαμβάνει επακόλουθη συγκόλληση ή επιθετική υδατική έκθεση.
Ποιες μηχανικές ιδιότητες απαιτεί το ASTM B444;
Ο βαθμός 1 απαιτεί σημαντικά υψηλότερη ελάχιστη αντοχή σε εφελκυσμό και διαρροή από τον βαθμό 2 - 120 ksi (827 MPa) εφελκυσμού και απόδοση 60 ksi (414 MPa) έναντι 100 ksi (690 MPa) εφελκυσμού και 40 ksi (276 MPa) απόδοσης βαθμού {{0} ksi (827 MPa) ελάχιστος.
|
Κατάσταση |
Αντοχή σε εφελκυσμό, ελάχ |
Ισχύς διαρροής (0,2% μετατόπιση), ελάχ |
Επιμήκυνση σε 2 in. ή 4D, min |
|
Βαθμός 1 (ανοπτημένη) |
120 ksi (827 MPa) |
60 ksi (414 MPa) |
30% |
|
Βαθμός 2 (ανοπτημένο διάλυμα) |
100 ksi (690 MPa) |
40 ksi (276 MPa) |
30% |
|
UNS N06219 (μόνο ανόπτη λύση) |
96 ksi (660 MPa) |
39 ksi (270 MPa) |
30% |
Πηγή: ASTM B444, Πίνακας 2 (Δωμάτιο-Ιδιότητες εφελκυσμού θερμοκρασίας και θερμική επεξεργασία), όπως αναπαράγεται σε δημόσια διαθέσιμα τεχνικά αποσπάσματα του προτύπου.
Για τον σχεδιασμό του συστήματος σωληνώσεων-, οι επιτρεπόμενες τιμές τάσης ινών (σχεδίασης) που προέρχονται από αυτά τα ελάχιστα κωδικοποιούνται επίσης στην προδιαγραφή: 30 ksi (207 MPa) για Βαθμό 1 και 25 ksi (172 MPa) για Βαθμό 2. Αυτές οι επιτρεπόμενες-τιμές τάσης - δεν είναι στην πραγματικότητα ελάχιστες - B31.3 υπολογισμοί πάχους τοιχώματος σωληνώσεων{11}}διεργασία, επομένως ο καθορισμός της σωστής ποιότητας μπροστά έχει άμεση, μετρήσιμη επίδραση στο πάχος του τοιχώματος (και επομένως στο βάρος και στο κόστος) του τελικού σχεδιασμού του σωλήνα.
Το ASTM B444 σημειώνει επίσης ότι οι ελάχιστες τιμές αντοχής ισχύουν μόνο για υλικό που είναι επιπλωμένο σε ίσια μήκη και ότι ο σωλήνας και ο σωλήνας ποιότητας θερμής διαμόρφωσης{{2} (μια επιλογή σύμφωνα με την προδιαγραφή) παρέχονται μόνο για τις απαιτήσεις επιθεώρησης χημικής σύνθεσης και επιφάνειας-, χωρίς εγγύηση ιδιότητας εφελκυσμού - πριν από την επιβεβαίωση της διάκρισης για οποιοδήποτε προϊόν αξίας εφαρμογή διατήρησης πίεσης-.
Πώς είναι το Inconel 625 Seamless Pipe Sized - NPS/Schedule έναντι Tube OD/Wall;
Το ASTM B444 καλύπτει τόσο τον σωλήνα όσο και τον σωλήνα υπό μία ενιαία προδιαγραφή, αλλά οι δύο μορφές προϊόντος έχουν διαφορετικές διαστάσεις: ο σωλήνας έχει το μέγεθος του ονομαστικού μεγέθους σωλήνα (NPS) και τον αριθμό χρονοδιαγράμματος ανά ASME B36.19M (το πρότυπο διάστασης σωλήνα από ανοξείδωτο και κράμα νικελίου), ενώ ο σωλήνας μετράται απευθείας με βάση την πραγματική εξωτερική διάμετρο και το πάχος τοιχώματος {{2}
Αυτό είναι ένα κοινό σημείο σύγχυσης για τους αγοραστές που κινούνται μεταξύ έργων σωληνώσεων άνθρακα-χάλυβα και νικελίου{1}}κράματος.
Ένας σωλήνας που παραγγέλθηκε ως "NPS 4, Πρόγραμμα 40S" έχει μια σταθερή, τυποποιημένη εξωτερική διάμετρο (4.500 in.) και ένα πάχος τοιχώματος που ορίζεται από τον πίνακα χρονοδιαγράμματος, ανεξάρτητα από το από ποιο κράμα είναι κατασκευασμένο - το σύστημα χρονοδιαγράμματος υπάρχει ακριβώς έτσι ώστε ο σωλήνας διαφορετικών υλικών αλλά το ίδιο NPS και πρόγραμμα να ταιριάζει στα ίδια εξαρτήματα και φλάντζες. Ο σωλήνας, αντίθετα, καθορίζεται ως ακριβές ζεύγος OD και πάχους τοιχώματος (για παράδειγμα, 1.000 in. OD x 0.065 in. τοίχος) χωρίς καθόλου προσδιορισμό χρονοδιαγράμματος και είναι συνήθως η σωστή φόρμα προϊόντος για σωλήνες εναλλάκτη θερμότητας, γραμμές οργάνων και άλλες εφαρμογές όπου ο ίδιος ο σωλήνας δεν έχει {{11} σύνδεση με το άκρο. {{11}
Ποιο εύρος χρονοδιαγράμματος είναι διαθέσιμο για το Inconel 625 Seamless Pipe;
Ο σωλήνας χωρίς συγκόλληση Inconel 625 παράγεται συνήθως στο ίδιο εύρος χρονοδιαγράμματος που χρησιμοποιείται για σωλήνες από ανοξείδωτο χάλυβα σύμφωνα με το ASME B36.19M - τυπικά στο Πρόγραμμα 5S, 10S, 40S, 80S και βαρύτερους χαρακτηρισμούς τοίχου XS/XXS - σε μεγέθη από περίπου 8 έως {1} NPS1} άμεσα διαθέσιμη γκάμα, με μεγαλύτερα και βαρύτερα μεγέθη τοίχων που μπορούν να αποκτηθούν αλλά υπόκεινται σε πραγματικούς κατασκευαστικούς περιορισμούς που συζητούνται στην επόμενη ενότητα.
Επειδή ο σωλήνας ASTM B444 ακολουθεί το πρότυπο διαστάσεων ASME B36.19M, οι ίδιοι συνδυασμοί NPS-και-που είναι γνωστοί από τη σχεδίαση σωληνώσεων από ανοξείδωτο χάλυβα ισχύουν απευθείας για το Inconel 625: ένας σωλήνας Schedule 40S σε ένα δεδομένο NPS έχει την ίδια εξωτερική διάμετρο και πάχος τοιχώματος, είτε είναι κατασκευασμένος από ατσάλι από 61, είτε είναι κατασκευασμένος από 6L σε ατσάλινο χάλυβα. Γνήσια ευκολία για μηχανικούς που μετατρέπουν ένα υπάρχον σχέδιο σωληνώσεων από ανοξείδωτο χάλυβα σε κράμα νικελίου για πιο διαβρωτικό σέρβις, καθώς διατηρείται η συμβατότητα τοποθέτησης και φλάντζας (διαστατικά, αν και όχι απαραίτητα σε υλικό βιδώματος ή φλάντζας).
Ποια διαδικασία παραγωγής απαιτεί το ASTM B444 και γιατί έχει σημασία;
Το ASTM B444 απαιτεί όλα τα προϊόντα να υποβάλλονται σε ψυχρή-επεξεργασία - ειδικά κρύα-έλξη ή κρύο-pilgered - και στη συνέχεια να υποβάλλονται σε θερμική επεξεργασία σε συνθήκες Βαθμού 1 ή Βαθμού 2. δεν αποδέχεται ένα απλό ζεστό-τελικό προϊόν ως τυπική, μηχανικά-εγγυημένη κατάσταση, αν και υπάρχει μια μη εγγυημένη{10}}καυτή-επιλογή ποιότητας για μη{12}}κρίσιμες εφαρμογές{13}}μόνο για τη χημεία.

Η ψυχρή κατεργασία που ακολουθείται από ελεγχόμενη ανόπτηση παράγει λεπτότερη, πιο ομοιόμορφη δομή κόκκων και πιο αυστηρές διαστάσεις από ό,τι μόνο με το ζεστό φινίρισμα, γεγονός που είναι μέρος του γιατί το υλικό B444 θέτει τις εγγυήσεις μηχανικών ιδιοτήτων που φαίνονται παραπάνω. Αυτή η απαίτηση συνδέεται επίσης άμεσα με την παρακάτω συζήτηση για την προμήθεια-διαθεσιμότητας: Ο σωλήνας κρύου-pilgering μεγάλης-διαμέτρου, βαριού-του τοιχώματος από κράμα νικελίου απαιτεί σημαντική χωρητικότητα μύλου και εξειδικευμένα εργαλεία, και ο αριθμός των εγκαταστάσεων παγκοσμίως εξοπλισμένων για ψυχρή-εργασία Inconel 625 σε πραγματικό μέγεθος {8} κατασκευαστικός περιορισμός, όχι απλώς μια εκτίμηση τιμολόγησης.
Τι δοκιμές και επιθεώρηση απαιτεί το ASTM B444;
Το ASTM B444 απαιτεί χημική ανάλυση (μία δοκιμή ανά παρτίδα),-δοκιμή τάσης θερμοκρασίας δωματίου, δοκιμή σκληρότητας, διαστατική και οπτική επιθεώρηση και είτε υδροστατική δοκιμή είτε μη καταστροφική ηλεκτρική δοκιμή (εξέταση με υπερήχους ή δινορρευμάτων) - δίνοντας στους αγοραστές τη δυνατότητα επιλογής μεθόδου επιθεώρησης που θα πρέπει να προσδιορίζεται ρητά η προεπιλογή της παραγγελίας.
- Οι τυπικές δοκιμές ASTM B444 περιλαμβάνουν:Χημική σύνθεση - μία δοκιμή ανά θερμότητα/παρτίδα, επαλήθευση των ορίων στοιχείων στον παραπάνω πίνακα σύνθεσης.
- Οι τυπικές δοκιμές ASTM B444 περιλαμβάνουν:Δοκιμή τάσης (ανά ASTM E8) - που επιβεβαιώνει την ελάχιστη αντοχή εφελκυσμού, αντοχή διαρροής και επιμήκυνση για τον καθορισμένο βαθμό.
- Οι τυπικές δοκιμές ASTM B444 περιλαμβάνουν:Δοκιμή σκληρότητας (ανά ASTM E18).
- Οι τυπικές δοκιμές ASTM B444 περιλαμβάνουν:Επιθεώρηση διαστάσεων και οπτική εξέταση - εξωτερική διάμετρος, πάχος τοιχώματος, εσωτερική διάμετρος, μήκος, ευθύτητα, τελική κατάσταση και φινίρισμα επιφάνειας.
- Οι τυπικές δοκιμές ASTM B444 περιλαμβάνουν:Μία ή περισσότερες μη καταστροφικές εξετάσεις όπως καθορίζεται - υδροστατική δοκιμή, εξέταση υπερήχων (ASTM E213) ή εξέταση δινορρευμάτων (ASTM E426/E571).
Για εφαρμογές υπηρεσιών διάβρωσης-κρίσιμες ή ξινές-, οι αγοραστές συνήθως προσθέτουν συμπληρωματικές δοκιμές που δεν επιβάλλονται από το ίδιο το B444 - ευαισθησία στη διάβρωση μεταξύ των κόκκων ανά ASTM G28, αντίσταση διάβρωσης σε κοιλότητες και ρωγμές ανά ASTM G48 ή grain{6}}μεγέθους επαλήθευσης {7} την εντολή αγοράς ή το σχέδιο επιθεώρησης και δοκιμής, καθώς αποτελούν προαιρετικές προσθήκες στη βασική προδιαγραφή και όχι προεπιλεγμένες απαιτήσεις.
Πώς διαφέρει η διαθεσιμότητα προμήθειας στο εύρος μεγεθών;
Ο σωλήνας χωρίς ραφή μικρής- και μεσαίας-διαμέτρου Inconel 625 (περίπου NPS 1/8 έως NPS 8-12) στα κοινά χρονοδιαγράμματα είναι το τμήμα που είναι πιο πιθανό να είναι διαθέσιμο από το εργοστάσιο ή το απόθεμα διανομέα με συγκριτικά σύντομους χρόνους παράδοσης, ενώ το μεγαλύτερο-χωρίς διάμετρο, κατά κανόνα, βαρύτερο{8} περιορισμένος αριθμός διάτρητων και ψυχρών μύλων-σε όλο τον κόσμο με την χωρητικότητα και τα εργαλεία για την παραγωγή του - γι' αυτό ακριβώς τα έργα σωληνώσεων Inconel 625 μεγάλης οπής στρέφονται συχνά σε συγκολλημένους σωλήνες ASTM B705 αντί να πιέζουν για απρόσκοπτη λειτουργία.
Αυτό δεν είναι μόνο θέμα τιμής. αντανακλά τη φυσική διαδικασία παραγωγής. Η παραγωγή-σωλήνων άνευ ραφής μεγάλης διαμέτρου σε υψηλής μήνες αντί για τις ημέρες ή τις εβδομάδες που είναι τυπικές για αποθηκευμένα μικρά-μεγέθη διάτρησης.
Επειδή το Inconel 625 συγκολλήσεις με εξαιρετική-αντοχή στη διάβρωση ως συγκολλημένη και δεν απαιτεί θερμική επεξεργασία μετά τη συγκόλληση για την αποκατάστασή της, ο συγκολλημένος σωλήνας ASTM B705 (σχεδόν πάντα καθορίζεται με 100% ακτινογραφική επιθεώρηση της ραφής συγκόλλησης) είναι μια τεχνικά ορθή και πολύ πιο εύκολα διαθέσιμη επιλογή για την επιλογή{5} διαμέτρους όπου η ικανότητα διάτρησης χωρίς ραφή γίνεται σπάνια.
- Πρακτικές οδηγίες προμήθειας:Επιβεβαιώστε τον πραγματικό χρόνο παράδοσης του εργοστασίου και την ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας προτού δεσμευτείτε σε ένα χρονοδιάγραμμα έργου - δημοσιευμένες "-σε απόθεμα" αξιώσεις από διανομείς συνήθως ισχύουν μόνο για τα πιο κοινά μεγέθη και χρονοδιαγράμματα μικρής-διατρήσεως.
- Πρακτικές οδηγίες προμήθειας:Για απαιτήσεις τοίχου μεγάλης-διαμέτρου ή ασυνήθιστα βαριάς-, ζητήστε προσφορές τόσο για συγκολλημένο προϊόν ASTM B444 χωρίς συγκόλληση όσο και για συγκολλημένο προϊόν ASTM B705 δίπλα-δίπλα, καθώς η συγκολλημένη εναλλακτική μπορεί να είναι πιο γρήγορη και, για πολλές υπηρεσίες, μηχανικά και μεταλλουργικά ισοδύναμη στην πράξη.
- Πρακτικές οδηγίες προμήθειας:Ζητήστε ένα δείγμα τρέχοντος πιστοποιητικού δοκιμής εργοστασίου (MTC) και επιβεβαιώστε την πιστοποίηση στο EN 10204 3.1 (ή 3.2, εάν απαιτείται ανεξάρτητος τρίτος-μάρτυρας) πριν από την οριστικοποίηση μιας παραγγελίας, καθώς οι απαιτήσεις τεκμηρίωσης μπορεί να επηρεάσουν τόσο την τιμή όσο και τον χρόνο παράδοσης.
Πώς καθορίζετε σωστά τον σωλήνα χωρίς ραφή Inconel 625 σε μια παραγγελία αγοράς;
Μια πλήρης, σαφής παραγγελία αγοράς πρέπει να αναφέρει την ονομασία UNS, την ακριβή προδιαγραφή ASTM και βαθμό, το μέγεθος (NPS και χρονοδιάγραμμα για σωλήνα, ή OD και πάχος τοιχώματος για σωλήνα), το μήκος, το τελικό φινίρισμα, το απαιτούμενο επίπεδο πιστοποίησης και οποιαδήποτε συμπληρωματική δοκιμή NDT ή διάβρωσης - που παραλείπει οποιοδήποτε από αυτά είναι η πιο κοινή πηγή λανθασμένου υλικού.

- Συμπεριλάβετε σε κάθε παραγγελία αγοράς:UNS N06625 (ή το ισχύον εναλλακτικό UNS για το N06852/N06219).
- Συμπεριλάβετε σε κάθε παραγγελία αγοράς:ASTM B444 και ο συγκεκριμένος βαθμός - Βαθμού 1 (ανοπτημένη) ή Βαθμός 2 (ανοπτημένη λύση) - όχι μόνο "Σωλήνας Inconel 625".
- Συμπεριλάβετε σε κάθε παραγγελία αγοράς:Σωλήνας: NPS και χρονοδιάγραμμα (π.χ. NPS 4, Πρόγραμμα 40S). Σωλήνας: ακριβές OD και πάχος τοιχώματος (π.χ. 1.000 in. OD x 0.065 in. τοίχο).
- Συμπεριλάβετε σε κάθε παραγγελία αγοράς:Το μήκος και η ανοχή, καθώς και αν είναι αποδεκτά τυχαία ή κομμένα μήκη-σε-μήκη.
- Συμπεριλάβετε σε κάθε παραγγελία αγοράς:Τελικό φινίρισμα (απλό άκρο, λοξότμητο για συγκόλληση κ.λπ.).
- Συμπεριλάβετε σε κάθε παραγγελία αγοράς:Απαιτούμενο επίπεδο πιστοποιητικού δοκιμής μύλου (EN 10204 3.1 ή 3.2) και τυχόν συμπληρωματικό NDT (υπερήχων, δινορευμάτων, ακτινογραφία για συγκολλημένο προϊόν) ή δοκιμή διάβρωσης (ASTM G28, G48).
Μια ακριβής προδιαγραφή προστατεύει και τις δύο πλευρές της συναλλαγής: παρέχει στο ελαιοτριβείο ή στον διανομέα όλα όσα χρειάζονται για να αναφέρει έναν ακριβή χρόνο παράδοσης και τιμή και παρέχει στον αγοραστή μια σαφή, ελεγχόμενη βάση για την απόρριψη μη συμμορφούμενου υλικού κατά την παραλαβή.
Συχνές Ερωτήσεις
Ε: Καλύπτει το ASTM B444 τον συγκολλημένο σωλήνα Inconel 625;
A: Όχι. Το ASTM B444 καλύπτει μόνο σωλήνες και σωλήνα χωρίς ραφή-επεξεργασμένο με ψυχρή επεξεργασία. Ο συγκολλημένος σωλήνας Inconel 625 καλύπτεται από την ξεχωριστή προδιαγραφή ASTM B705. Εάν ένας προμηθευτής αναφέρει "Συγκολλημένος σωλήνας ASTM B444", διευκρινίστε τις πραγματικές προδιαγραφές πριν παραγγείλετε.
Ε: Ποια είναι η διαφορά μεταξύ Βαθμού 1 και Βαθμού 2 σύμφωνα με το ASTM B444;
A: Ο βαθμός 1 ανόπτεται σε τουλάχιστον 1.600 μοίρες F (871 μοίρες) και προορίζεται για συντήρηση έως 1.100 μοίρες F (593 μοίρες), με ελάχιστη αντοχή εφελκυσμού/διαρροής 120 ksi (827 MPa) / 60 ksi (414 MPa). Ο βαθμός 2 είναι διάλυμα ανόπτησης τουλάχιστον στους 2.000 βαθμούς F (1.093 βαθμοί ) για υψηλότερη{17}}θερμοκρασία, περιορισμένη{18}}περιορισμένη εξυπηρέτηση, με χαμηλότερη ελάχιστη αντοχή 100 ksi (690 MPa) / 40 ksi (276 MPa).
Ε: Ποια μεγέθη σωλήνων χωρίς ραφή Inconel 625 είναι άμεσα διαθέσιμα;
A: Χονδρικά το NPS 1/8 έως το NPS 8-12 στα κοινά προγράμματα ASME B36.19M (5S, 10S, 40S, 80S) είναι το εύρος που είναι πιο πιθανό να είναι διαθέσιμο από το απόθεμα εργοστασίου ή διανομέα. Οι μεγαλύτερες διάμετροι και τα βαρύτερα πάχη τοιχωμάτων μπορούν να παραχθούν, αλλά αντιμετωπίζουν πραγματικούς περιορισμούς στην ικανότητα διάτρησης χωρίς συγκόλληση και συνήθως απαιτούν μεγαλύτερους χρόνους παράδοσης.
Ε: Πρέπει να παραγγείλω το Inconel 625 ως σωλήνα ή σωλήνα;
A: Παραγγείλετε σωλήνα (μέγεθος ανά NPS και χρονοδιάγραμμα ανά ASME B36.19M) όταν το προϊόν συνδεθεί σε τυπικές φλάντζες και εξαρτήματα. Παραγγείλετε σωλήνα (μεγέθους με ακριβή εξωτερική διάμετρο και πάχος τοιχώματος) για-δέσμες εναλλάκτη θερμότητας, γραμμές οργάνων ή άλλες εφαρμογές όπου ο ίδιος ο σωλήνας, όχι μια σύνδεση με φλάντζα, είναι η τελική χρήση.
Ε: Τι δοκιμή απαιτείται για τον σωλήνα ASTM B444 και τι είναι προαιρετικό;
A: Χημική ανάλυση, δοκιμή τάσης, δοκιμή σκληρότητας, διαστατική/οπτική επιθεώρηση και είτε υδροστατική δοκιμή είτε μη καταστροφική ηλεκτρική δοκιμή (υπερηχητικό ή δινορεύμα) είναι οι βασικές απαιτήσεις της προδιαγραφής. Οι δοκιμές διακοκκώδους διάβρωσης (ASTM G28), οι δοκιμές διάτρησης/ρωγμής (ASTM G48) και η επαλήθευση μεγέθους κόκκων-(ASTM E112) είναι κοινές συμπληρωματικές προσθήκες για κρίσιμες υπηρεσίες διάβρωσης- και όχι προεπιλογές.
Ε: Γιατί ο σωλήνας χωρίς ραφή Inconel 625 μεγάλης διαμέτρου- είναι πιο δύσκολος στην πηγή από τα μικρά μεγέθη;
A: Το ASTM B444 απαιτεί όλα τα προϊόντα να είναι-κρύα κατεργασμένα (ψυχρά-έλξη ή κρύα-συσσώρευση) και μόνο ένας περιορισμένος αριθμός μύλων σε όλο τον κόσμο έχουν την χωρητικότητα και τα εργαλεία για να δουλέψουν κρύο-με μεγάλη διάμετρο-με βαρύ-σωλήνα από κράμα νικελίου τοίχου. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο τα έργα σωληνώσεων Inconel 625 μεγάλης οπής-καθορίζουν συχνά τον συγκολλημένο σωλήνα ASTM B705 αντί να επιμένουν να είναι χωρίς ραφή.

